Ut boerdereegie van Henduk Grupp’m is offebraant

An de Heufdstroate in Deever op de hoek van het smalle straatje dat nu de naam Kerkstraat heeft, stond het boerderijtje van Hendrik Gruppen. Dit boerderijtje is op 21 juni 1946 na een blikseminslag afgebrand. Bij de brand kwamen een paard en drie varkens om het leven. De boom naast het boerderijtje zal ook wel zijn afgebrand. Het boerderijtje is niet weer opgebouwd. Op de plek van het boerderijtje is een grasveldje en zijn enige parkeerplaatsen voor auto’s ingericht, bovendien is het smalle straatje helaas verbreed.

Het brandweerrapport, dat ná 21 juni 1946 is opgesteld, vermeldt:
Het beschikbare aantal slangen was net voldoende. Aangezien de zuigslang te kort is voor de nortonput, kon slechts uit de open brandkuil (redactie: de braandkoele op de brink van Deever of de braandkoele an de Peperstroate ?) worden gepompt, zodat na beëindiging van de brand de watervoorraad ook geheel was uitgeput. Het dak van deze boerderij bestond uit riet en stroo, zoals zoveele daken in de kom. Indien de voorafgaande regen de omliggende daken niet voldoende nat had gemaakt, was een groote ramp niet te voorkomen geweest.

De redactie van Ut Deevers Archief is in de openbare bronnen nog op zoek naar gegevens van de familie Hendrik Gruppen. De redactie wil bijzonder graag in contact komen met nazaten van Hendrik Gruppen. De redactie is op zoek naar foto’s van het boerderijtje van Hendrik Gruppen, die vóór 21 juni 1946 zijn gemaakt.

De hier afgebeelde foto uit 1937 toont verloren gegaan bijzonder erfgoed, te weten het boerderijtje van Hendrik Gruppen, de fraaie bestrating van veldkeitjes bij het boerderijtje en de omheinde kerkhof. Op de hier afgebeelde foto is een vervallen kerkgebouw met de omheinde hof van de kaarke – ook wel kaarketuun genoemd – en pas geplante armzalige uitziende boompjes. Op de hier afgebeelde foto is de brink van Deever niet te zien.

Op de hier afgebeelde foto is het pas gebouwde hotel-café Brinkzicht van de in de Tweede Wereldoorlog zeer berucht geworden N.S.B.’er Klaas Marcus Balsma en zijn echtgenote Gezina Smit is nog net achter het kerkgebouw te zien.

De redactie zal te gelegener tijd een kleurenfoto van de huidige situatie toevoegen aan dit bericht.

Afbeelding 1- De hier afgebeelde foto is op 19 februari 1937 gepubliceerd in het geïllustreerde tijdschrift ‘Het Noorden in Woord en Beeld’, jaargang 12, 1936-1937, nummer 49.

This entry was posted in Boerdereeje, Braandkoele, Kaarke an de brink, Toor'n an de brink. Bookmark the permalink.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *